Przeglądaj

Wyzwania stojące przed studiami animacji

Animacje stały się niesamowicie popularne w ostatnich dekadach. Wszyscy raczej miło wspominają klasyczne kreskówki Walta Disneya, które na karku mają już kupę lat. Jednak te nowe także cieszą się ogromną popularnością, dodatkowo powstało masę innych marek tworzących właśnie filmy animowane.

Dobre filmy animowane – co jest ważne w ich produkcji?

studio animacjiCzęsto te z lepszej półki są tworzone z podwójnym przekazem, co sprawia, że są one przyjemne w odbiorze zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Czyni je to niezwykle uniwersalnymi i zwykle bardzo pociesznymi. Ciekawie przygotowana i przemyślana animacja potrafi bardzo skutecznie poprawić humor. W naszym kraju także korzysta się coraz to więcej z animacji, używane są one w wielu spotach reklamowych, biuletynach informacyjnych, czy nawet poradnikach. Pozwala to na stworzenie przystępnej formy dla każdej grupy wiekowej, co pozwala na zrozumiały odbiór przez każdą z nich. Dlatego też każde studio animacji musi stanąć przed całkiem sporym wyzwaniem, gdyż poprzeczka w tej branży jest postawiona dość wysoko. Istnieje tak samo duża ilość złych, jak i dobrych animacji, bardzo łatwo się tutaj poślizgnąć co może skutkować w porażce całego projektu. Na dobrą i ciekawą animację składa się bardzo wiele czynników, które oddziałują na siebie nawzajem, dlatego też ważne jest zachowanie odpowiedniego balansu. Przede wszystkim ważna jest tak zwana „kreska”, czyli styl samej animacji, konwencja w jakiej jest wykonana. Posiadamy bardzo różne jej rodzaje.

studio animacjiZnane są nam bajki bardziej przerysowane, jakby szkicowane, które sprawiają wrażenie ruchomych rysunków. Istnieje także coś pośrodku, gdzie niektóre elementy sprawiają wrażenie szkicowanych, ale w dzisiejszych czasach najbardziej popularna jest animacja kompletnie gładka, taka która sprawia wrażenie realnej w swojej fikcji. Po wybraniu odpowiedniego stylu, ważne jest odpowiednie dopasowanie stylu wykonanych postaci, wszystko zależy tutaj od typu animacji jaki tworzymy. Mogą to być bardzo karykaturalne postacie, które są bardzo popularne wśród bajek dla dzieci i uwidaczniają typowe cechy starości jak chociażby duży nos, czy brzuch, lub młodości jak piegi. Taki wygląd znany jest z większości animacji. Jednak można także pójść bardziej w stronę czegoś, co nazywa się nowelą graficzną i jest bardzo wiernym odwzorowaniem rzeczywistości w animacji. Dalej ważnym jest nadanie odpowiedniego charakteru poszczególnym postaciom, w animacjach często nawet sam wygląd za to odpowiada, więc jest to etap niezwykle ważny. Należy także dopasować odpowiednie głosy, które w animacjach różnego rodzaju zwykle są bardzo stereotypowe i dopasowywane na podstawie wyglądu.

Na koniec trzeba złożyć to w odpowiednią całość, która przedstawia jakąś animowaną scenkę, lub cały film. Studia animacji stają więc przed wielkim wyzwaniem, niezwykle trudne jest odpowiednie wykonanie wszystkich tych etapów tak, aby produkt końcowy był przyjemny w odbiorze.